AW9A2242.JPG

fot. Agnieszka Łukaszewicz/afoto

tangos.jpg

fot. Agnieszka Łukaszewicz/afoto

ENCUENTROS to przestrzeń spotkań dotyczących sztuki flamenco. To spotkania w formie stacjonarnej jak i spotkania w przestrzeni internetowej w formie lekcji i webinarów.

Zgłoszenia na zajęcia drogą mejlową: karolina.lucznik@gmail.com

 

ZAJĘCIA STACJONARNE

Zajęcia stacjonarne odbywają się formie prób do spektaklu (zaplanowanego na czerwiec 2022 roku) w Domu Sztuki, przy ulicy Wiolinowej 14 w Warszawie. Jest to dom kultury zlokalizowany przy samym wyjściu z Metra Ursynów (z Metro Centrum jedzie się tu 15 minut). Ćwiczymy na dużej i przestronnej sali tanecznej z lustrami i drewnianą podłogą. W zajęciach można uczestniczyć też w formie online.

ZASADY UDZIAŁU W ZAJĘCIACH STACJONARNYCH ODBYWAJĄCYCH SIE W FORMIE PRÓB DO SPEKTAKLU FLAMENCO ZAPLANOWANEGO NA CZERWIEC 2022 R. / REŻIM SANITARNY

1) Uczestnicy po wejściu do budynku są proszeni o dezynfekcję rąk - przy wejściu do Domu Sztuki umieszczone są płyny do dezynfekcji rąk.

2) Sala taneczna jest przestronna (130m2) i jest regularnie wietrzona - w trakcie zajęć oraz po zajęciach, przed zajęciami kolejnej grupy.

3) Taniec flamenco jest tańcem solowym, a uczestnicy są zobowiązani do stosowania 1,5 m odstępu na sali tanecznej.

4) W zajęciach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zdrowe, nie będące na kwarantannie ani izolacji domowej, a także osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni nie kontaktowały się z osobą zakażoną lub chorą na Covid-19.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CENNIK ZAJĘĆ W SEZONIE 2021/2022 - POBIERZ PLIK

 

OPIS ZAJĘĆ:

 

PONIEDZIAŁKI:

 

17:00-17:45 ZAJĘCIA DLA DZIECI 8-12 LAT

Grupa zaawansowana, dla dzieci po co najmniej roku nauki tańca flamenco.

Występ grupy można zobaczyć tu:

18:00-19:10 BULERIA POR FIESTA - poziom OPEN

Każdy znajdzie coś dla siebie -ruch, peso, compas, llamadas i remates. Taniec do śpiewu na żywo, nauka krótkich układów, tzw. pataitas oraz próby improwizacji. Osoby mniej zaawansowane poznają nowe palo, osoby średniozaawansowane doskonalą technikę i swobodne poruszanie się w compasie, osoby zaawansowane próbują tańczyć solo.

19:20-20:30 BATA DE COLA - poziom średni

Technika i choreografia w sukni z trenem. Można spróbować bez sukni jednak w ciągu roku trzeba będzie sprawić sobie spódnicę z trenem, np. u Ahora Flamenco (www.https://ahoraflamenco.pl/). Planowane palo: guajira z dużym wachlarzem.

ŚRODY:

16:40-17:25 ZAJĘCIA DLA DZIECI 5-8 LAT

Grupa początkująca - nauka poprzez zabawę - rytm, klaskanie, tupanie, podstawowe pozy i kroki, a także układanie własnych, prostych rytmów, zabawy w Pociągi, Potwora i Figurki - co to takiego? przekonacie się na zajęciach!

18:20-19:30 KASTANIETY GRUPA ZAAWANSOWANA

W tym sezonie pracujemy nad klasycznym utworem jakim jest Fandango L. Boccheriniego. Danza estilizada, muzyka klasyczna i elementy nuevo - to będzie petarda! Do odważnych świat należy!

19:20-20:30 GRUPA POCZĄTKUJĄCA (trwają zapisy)

Zajęcia dla osób, które zaczynają naukę tańca flamenco lub mają niewielkie doświadczenie bądź długą przerwę w tańcu.

CZWARTKI:

12:00-13:10 TANGOS POR FIESTA, POZIOM OPEN

Każdy znajdzie coś dla siebie - ruch, peso, compas, llamadas i remates. Taniec do śpiewu na żywo, nauka krótkich układów, tzw. pataitas oraz próby improwizacji. Osoby mniej zaawansowane doskonalą technikę i swobodne poruszanie się w compasie, osoby zaawansowane próbują tańczyć solo.

17:45-18:55 MARTINETE Z BASTONEM, POZIOM ZAAWANSOWANY

Taniec z laską (laskę można nabyć w sklepie rehabilitacyjnym). Osadzenie w rytmie na 5, ćwiczenie koordynacji stepowania z bastonem, nauka choreografii martinete - flamenco puro!

19:00-19:40 KASTANIETY BASICO

Gra na kastanietach dla osób początkujących lub mających niewielkie doświadczenie. Ćwiczenia techniczne i nauka akompaniamentu do utworów muzyki klasycznej.

19:45-20:55 FARRUCA, poziom średni niższy

Kurs dla osób z podstawami flamenco. Męski taniec (kobiety też mogą go tańczyć). Praca nad postawą oraz rytmiką. Siła i piękno.

IMPROWIZACJA:

Planowane są także zajęcia z improwizacji tańca flamenco w formie półtora-dwugodzinnych zajęć na sali tanecznej, raz w miesiącu, w terminie weekendowym.

ZAJĘCIA TYLKO ONLINE 2021/2022

1) POPOŁUDNIE Z KASTANIETAMI - raz w miesiącu spotykamy się na platformie ZOOM, aby nauczyć się grać na kastanietach wybrany i opracowany przeze mnie utwór. zajęcia są nagrywane także można korzystać z nagrań nie uczestnicząc w czasie rzeczywistym.

Podsumowanie sezonu 2020/2021 w formie filmu:

 

 

 

 

 

 

 

 

W każdej chwili można zamówić nagrania dotychczasowych spotkań wraz z zapisem w dokumencie PDF i samodzielnie nauczyć się akompaniamentu do wybranego utworu. Chcesz kupić mini-kurs - napisz do mnie na karolina.lucznik@gmail.com

Dostępne lekcje:

Carmen "Habanera"

Carmen "Uwertura"

Manuel de Falla - "Vida breve"

motyw z filmu "Mission Impossible"

motyw z filmu "Grek Zorba"

I. Albeniz "Asturias"

A. Piazzola "Libertango"

Marsz i Taniec hiszpański z baletu "Dziadek do orzechów"

kolęda hiszpańska "Los Peces en el rio" oraz kolęda Jingle Bells

F. Chopin - Polonez As-dur Op. 53 (fragment)

F. Chopin - “Wariacje B-dur op. 2” (fragment)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) SPOTKANIE Z CHOREOGRAFIĄ - raz w miesiącu w niedzielne popołudnia/wieczory - cykl webinarów dotyczących bardzo szerokiego tematu jakim jest choreografia flamenco. Można potraktować to jako roczny kurs choreografii lub uczestniczyć w pojedynczych zajęciach.

Tańcząc czyjąś bądź własną choreografię flamenco dobrze jest mieć świadomość co mamy do dyspozycji i jak to wszystko połączyć. Każde palo flamenco rządzi się swoimi prawami, ma swój rytm/compas, swoją energię, charakterystyczne kroki i melodie. Do tego wszystkiego pieśni mają swoją tematykę, a my byśmy chcieli jeszcze w tym wszystkim wyrazić siebie. Jak nie pogubić się w tym wszystkim, tworząc własne choreografie nie kopiować w nieskończoność materiału z zajęć i warsztatów, być oryginalnym, a jednocześnie działać w zgodzie ze sztuką?
Choreografia to temat rzeka. Ilu twórców tyle podejść. Ten cykl prezentuje moje autorskie podejście do tematu jako choreografki flamenco, a więc zapraszam wszystkich, którzy chcieliby poznać mój warsztat od kuchni i zainspirować się.
Podczas każdego spotkania zajmiemy się wybranym zagadnieniem. Będzie czas na ćwiczenia praktyczne, omówienie ich, dyskusja i zadawanie pytań.

W spotkaniu może wziąć udział każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania w tańcu. Dla zaawansowanych spotkanie ma szansę stać się dodatkową inspiracją do własnych poszukiwań, dla osób stosunkowo krótko tańczących - pomoże stać się bardziej świadomym podczas lekcji tańca.

START ZAJĘĆ: PAŹDZIERNIK 2021, TERMIN - raz w miesiącu, niedziela popołudniu/wieczorem, 75 minut. 24.10., 28.11, 19.12 godz. 17:00-18:15, kolejne terminy zostaną podane po Nowym Roku. zajęcia są nagrywane także można korzystać z nagrań nie uczestnicząc w czasie rzeczywistym.

3) Nauka choreografii "Tientos na boso" .

W sezonie 2020/2021 odbył się "Malaguena projekt". Uczestniczki uczyły się mojej autorskiej choreografii do muzyki gitarzysty Filipa Swinarskiego podczas spotkań online. Następnie nagrały swoje wykonanie. Wkrótce będzie można obejrzeć efekty pracy na YouTube. Tymczasem dziewczyny spotkały się 19 czerwca 2021 po raz pierwszy na żywo i zatańczyły tą choreografię na scenie podczas koncertu "Encuentros" w Domu Sztuki w Warszawie. W sezonie 2021/2022 będziemy pracować nad kolejną choreografią podczas spotkań online - będzie to Tientos na boso, również do muzyki Filipa Swinarskiego. Tradycyjnie flamenco tańczy się w podkutych butach i stepowanie stanowi nieodłączny element danej choreografii. Co się stanie jeśli świadomie zrezygnujemy z tego atrybutu? Jakie inne obszary ekspresji będziemy mogły dzięki temu w sobie odkryć? Zapraszam do projektu - planowany start zajęć: PAŹDZIERNIK 2021. TERMIN ZAJĘĆ wtorki 18:00-19:00 - zajęcia są nagrywane także można korzystać z nagrań nie uczestnicząc w czasie rzeczywistym.

 

GRA NA KASTANIETACH - BEZPŁATNE LEKCJE NA YOUTUBE

W momencie wprowadzenia stanu pandemii w marcu 2020 r. i niemożności spotkań na sali tanecznej powstał cykl programów na YouTube - "Kawa z kastanietami" - krótkie, darmowe lekcje gry na kastanietach w formie transmisji na żywo, których celem było integrowanie środowiska flamenco - wspólna praktyka gry na kastanietach w okresie izolacji. Spotkania odbywały się 2 razy w tygodniu na platformie YouTube w formie transmisji na żywo - obecnie są dostępne nieodpłatnie na kanale Karolina Łucznik dla wszystkich chętnych. W spotkaniach uczestniczyły osoby z całej Polski.

 

LINK DO PLAYLISTY GDZIE MOŻNA OBEJRZEĆ WSZYSTKIE ODCINKI:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLvvU5uqw-G5MpTUki1ns-s0yOe3czjTy9

Plan_jesien2021.jpg
Asturias.jpg
Los peces en el río.jpg
wariacje_Chopin.jpg
encuentros_logo_kolor_bialy_napis_jpg.jpg
zaproszenie na.jpg